ALS FILM

3 příběhy – 3 stejné naděje

Dokumentární film zachycuje příběhy tří lidí, do jejichž života vstoupila nemoc ALS – amyotrofická laterální skleróza. Každý z nich s touto nevyléčitelnou nemocí, kterou trpěl např. slavný fyzik Stephen Hawking, bojuje po svém. Všichni tři však touží po tom, co nejlépe naplnit omezený čas, který jim na tomto světě zbývá. Čas ke smíření, nalezení sama sebe, čas k šíleným akcím i k tomu milovat a být milován.

Časosběrný dokument Naděje až do konce vypráví nejen o strachu a bezmoci, ale i o mimořádné odvaze a lásce, kterou lze nalézt tváří tvář mezní situaci.

zdroj http://www.alsfilm.cz

K námětu na tento dokument mě přivedla myšlenka, že na otázku „ Co je ALS?“, lidé v Čechách v tom lepším případě odpovídají: „To je ta nemoc, na kterou umřel Stanislav Gross“.
Byla bych ráda, kdyby to náš dokument dokázal změnit a rozšířil povědomí o nemoci ALS i o možné pomoci mezi širší veřejnost.

Andrea Papírková spoluautorka námětu


 

Protagonisté

Jsou tři. VladimírJára a Alenka. Do jejich života vstoupila nemoc ALS, amyotrofická laterální skleróza. V překladu to znamená, že mozek postupem času nedokáže ovládat svaly. Všechny svaly. Léčba neexistuje, jen několik let slábnutí a čekání na konec. Před několika lety odešli z neurologie s papírem, který navždy změnil život jim i jejich blízkým. Náš časosběrný dokument vypráví jejich příběhy. Příběhy lidí, kterým sice dochází fyzická síla, ale kteří nepřestávají bojovat. Díky tomu, že naši protagonisté nešetří otevřeností, odvahou ani humorem, bude náš film především o tom, že i v beznaději je možné nalézt naději a život je třeba žít v každém okamžiku.

Alenka

Alenka žila se svým mužem Jirkou přes 40 let. Teprve nemoc ALS jí však ukázala jeho novou tvář. Jirka odešel do předčasného důchodu, aby se o ni mohl postarat. Proměnil se ve vynálezce, který neúnavně vyrábí nové vychytávky, jež by Aleně aspoň trochu ulehčily život.

Alenka bohužel již opustila náš svět.


 
 

Jára

Jára šílenou rychlostí brázdí Třebíč ve svém elektrickém vozítku a je pevně rozhodnutá zůstat sama sebou. Přestože už skoro nemluví a s vypětím všech sil ujde jen pár kroků, hrozně ráda cestuje a často rozšiřuje seznam navštívených zahraničních destinací.


 
 

Miky

Vladimír hodlá jít ve stopách Stephena Hawkinga, silou vůle nemoc zastavit a žít dalších třicet let. Medituje, o své nemoci přednáší, podporuje další pacienty. To všechno obklopený láskou a péčí svojí ženy Denisy a celé velké milující rodiny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Alsa z.s., Video. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář