Reportáž z Prague City Swim

Závod ledovou Vltavou pomohl pacientům s ALS,
nemocí, o které se v Česku příliš neví.

Prague City Swim přitáhl pozornost na zákeřnou nemoc. Čtveřice statečných se dokonce vydala na závod do ledové Vltavy. Amyotrofická laterální skleróza je neurologické onemocnění, které způsobuje postupnou degeneraci buněk. Nemocní postupně přicházejí o veškerý pohyb těla, až jim nakonec zůstane pouze hybnost očí.

S touto nemocí v Česku a na Slovensku bojuje asi 800 lidí. Těm pomáhá spolek ALSA, jehož posláním je pomoc pacientům poradenstvím, konzultacemi vhodných terapií a také osvěta. O nemoci, kterou trpěl třeba fyzik Stephen Hawking nebo bývalý premiér Stanislav Gross, se ale mezi Čechy příliš neví.

Akce s názvem Prague City Swim nabídla závod skupinových paddleboardů. V pravé poledne pak přišel vrchol celé akce, a to závod čtyř statečných hrdinů, pacientů s ALS. Ti za pomoci šestičlenných týmů absolvovali dvousetmetrovou trať ledovou Vltavou.

Po hlavním závodu se pak do řeky vydali i odvážní sportovci včetně olympijského pětibojaře Davida Svobody. Jak se mu do ledové vody chtělo a jak celý den na Střeleckém ostrově probíhal, se podívejte ve videu (viz. odkazy níže).

Autor: Oliver Sálus

Zdroj: Televize Seznam – video

Zdroj: Seznam Zprávy – reportáž a video (video: Oliver Sálus, Seznam.cz)

Příspěvek byl publikován v rubrice Alsa z.s., Prague City Swim, Video. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář